50818
  ۱۳۹۱/۷/۱۹
بسیج از دیروز تا امروز| مصطفی قلیزاده علیار
اگر ديروز نيروي بسيج فداكارترين نيروي عرصه دفاع مقدس بود، امروز از كاري ترين نيروهاي فداكار در صحنه سازندگي و جنبش نرم افزاري و فكري و دفاعي و توليد دانش و فرهنگ و ارتقاي مراتب تخصصي در كشور ماست
   


بسیج از دیروز تا امروز

بی مقدمه، ماجرا از اين قرار بود كه وقتي نهاد انقلابي - مردمي «بسيج مستضعفين» بر اساس آرمانهاي مقدس انقلاب اسلامي و به دستور رهبر كبير و فقيد انقلاب حضرت امام خميني در پنجم آذر ماه 58 تشكيل گرديد و با شعار «تشكيل ارتش 20 ميليوني» متشكل از تمام اقشار جامعه، آغاز به فعاليت كرد، از همه اقشار و اصناف جامعه انقلابي آن روز ايران جذب اين نهاد شورآفرين شدند. جاذبه بسيج در مدت كمي به حالت مجذوبيت – و به تعبير مولانا: « گداخته شدن از غايت محبت» رسيد و اين جاذبه در قلوب متلاطم قشر جوان و نوجوان البته بيشتر شعله ور شد كه اوج آن را در دوره هشت سال دفاع مقدس مردم ايران در مقابل تجاوز استكبار عالمي به پشتيباني آمريكا و شوروي و به لوطي بازي صدام بخت برگشته ي افتاده در صد دام، ديديم و جهانيان ديدند... و بعد از جنگ تحمیلی، بسیج به تدبیر رهبری تبدیل شد به نیروی عظیم ملی و علمی و فرهنگی و تخصصی در تمام ابعاد خدمت به مردم و کشور تحت عنوان « بسیج سازندگی».

خب ، لابد مي فرماييد «جناب سر مقاله نويس! اين كه حكايت تكراري است. امروز و خاصه در این هفته بسیج، بالاخره هر كس به زباني صفت مدح بسيج مي گويد و مقصد خود مي پويد و مقصود خويش مي جويد! و سلام تو هم لاجرم بي طمع نيست جناب مدير مسئول! دست بردار از سر ما، سخني تازه گرت هست بگو گوش كنيم!»

بله، ظاهراً حق با شماست. اما من بنا دارم با نگاهي متفاوت به اين موضوع بنگرم، اصلاً نمي خواهم در باب مدح و تعريف اين نهاد حرفهاي كليشه اي را ردیف کنم. می خواهم اشاره و تصریحاتی بکنم به برخی منفی بازیها در ارتباط با موضوع بسیج.

بی تعارف باید گفت که بسیج از دیروز تا امروز راه درازی را طی کرده و تحولاتی عظیم و حیرت انگیز یافته و از لشکری فداکار نظامی به نیرویی مترقی و قوی و نهادی کاملاً حیاتی و متناسب با نیازهای جامعه تبددیل شده است که نبض زمان را گرفته و نقشی سرنوشت ساز برای کشور و مردم رقم می زند و به هیچ گروه سیاسی و غیر سیاسی باج نمی دهد. با این حال، گاهی برخی تریبونهاي وابسته و وابستگان قلم به مزد در تلاش همه جانبه براي مخدوش كردن چهره نظام جمهوري اسلامي ايران، در باره بسيج هم تبلیغاتي خصمانه و سفسطه آميزي را از سالهاي جنگ تحميلي در بوق و كرنا می گذاشتند از اين قماش: «مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران از بین جوانان و نوجوانان کم سن و سال و زیر 18 سال برای بسیج یارگیری می کنند و با سوء استفاده از روحيه هيجان طلب و جنجال پسند دوره جواني آنان، باعث مرگ و نقص عضو و عقب ماندگي تحصيلي و علمي اين قشر بي گناه هم مي شوند و اگر در آينده اين بسيجيان صاحب شغل و كار و درآمد و موقعيت هم شوند، داراي روحيه اي خشن و نظامي گر و پرخاش جو خواهند بود و بدينگونه حقوق طبيعي و انساني اين جوانان و نو جوانان از سوي نظام جمهوري اسلامي پايمال مي گردد و ...» و از اين قبيل.

اما نه بسيجيان آگاه ما به اين قبيل تبليغات خائنانه وقعي نهادند و نه مردم و مسئولان نظام. امروز نيروي بسيج در ايران اسلامي از اركان محكم علمي، فرهنگي، اجتماعي و مردمي نظام به شمار مي آيد. اگر ديروز نيروي بسيج فداكارترين نيروي عرصه دفاع مقدس بود، امروز از كاري ترين نيروهاي فداكار در صحنه سازندگي و جنبش نرم افزاري و فكري و دفاعي و توليد دانش و فرهنگ و ارتقاي مراتب تخصصي در كشور ماست. اميد كه اين «شجره طيبه» – به تعبير بنيانگذار بسيج- رفته رفته شاخ و برگ پر بارتري براي ايران به بار آورد. سخن را با جمله اي از مقام معظم رهبري به پايان مي برم كه مي تواند نتيجه و مؤيد سخن من باشد: «بسياري از پيشرفتهاي كشور مرهون تفكر بسيجي است.»

مصطفی قليزاده عليار

©2020 HozehHonari. All Rights Reserved